Oma kõnet on oodatud annetama eesti keelt nii ema- kui ka võõrkeelena rääkivad inimesed ja erinevate eesti murdekeelte kõnelejad. Panustamine “Anneta kõnet” projekti aitab kaasa eesti keele säilimisele ja kõnetehnoloogiliste lahenduste jõudmisele meie igapäevaellu. See võimaldab näiteks vaegnägijatel ja -kuuljatel lihtsamini infot tarbida ning muudab nii riigi- kui ka erasektori asutustega suhtlemise lihtsamaks ja kiiremaks.
„Soovime, et võimalikult paljud inimesed külastaksid veebilehte https://annetakonet.ee/, valiksid endale meelepärase teema ja räägiksid, mida hing ihkab,” ütles Riigi Infosüsteemi Ameti masinõppe- ja keeletehnoloogia osakonna projektijuht Kristiina Vilbaste.
Ta lisas, et iga kategooria juurest leiab ka abistavad küsimused. „Isegi kui kohe ei tule pähe, millest rääkida, on võimalus juba olemasolevatele küsimustele vastata. Tulge ise ja kutsuge ka oma sõpru ning lähedasi, sest mida rohkem on erinevaid kõnelejaid, seda parem,” märkis Vilbaste. Ta sõnas, et kõnet saab annetada nii arvuti, nutitelefoni kui ka tahvelarvuti vahendusel ja protsess on väga lihtne.
Oma kõnet on platvormil annetamas käinud juba sajad inimesed. “See on arvatust palju lihtsam. Minu jaoks on oluline, et pole vaja raisata aega kasutajaks registreerimisele, vaid saan kohe kõnelema asuda. Olen kutsunud oma vanemaid ja sõpru kõneannetust tegema ning kindlasti teen seda veel ka ise,” ütles kolmel korral enda kõnet annetanud Marili.
Kõnetehnoloogiast on saanud igapäevaelu lahutamatu osa ja see hõlmab endas muuhulgas kõnetuvastust ning -sünteesi. Kõnetuvastuse lahendusi kasutatakse väga erinevates valdkondades. Näiteks Põhja-Eesti Regionaalhaigla radioloogia osakonnas uuringuaruannete koostamiseks, Riigikogus ja kohtutes istungite stenografeerimiseks ning meediamonitooringufirmades, et kirjutada üles raadio- ja telesaadetes kõneldu. Kõnetuvastus on oluline abivahend ka ligipääsetavuse parendamiseks vaegkuuljatele.
“Anneta kõnet” kampaania on ellu kutsutud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning Riigi Infosüsteemi Ameti koostöös. Selle eesmärk on koguda spontaanset eestikeelset kõnet eesti kõnetehnoloogia lahenduste edasiarendamiseks. Kogutud kõnematerjali saavad oma töös kasutada nii teadusasutused eesti keele uurimiseks kui ka era- ja avaliku sektori organisatsioonid olemasolevate teenuste parandamiseks või uute loomiseks.
Projekti rahastab Euroopa Liit – NextGenerationEU. Kõnet saab annetada keskkonnas https://annetakonet.ee/